Trending
- OPPO Reno16 series released: The most beautiful Reno ever, starting at 2999 yuan.
- What Amount of e-Liquid is Lethal to a Human?
- VOOPOO’s ARGUS G4 & ARGUS G4 mini: One Cartridge, Triple Vibes
- What to do if the flashlight on my vivo phone doesn’t work? Suggestions for repairing the flash malfunction.
- Rendering images of the Samsung Galaxy S26 FE phone have been Released, and it is expected to be launched in October
- Honor WIN Turbo is equipped with a 10,000mAh super-large battery: it can run games continuously for 14 hours without interruption.
- Huawei Nova 16 series of mobile phones have been showcased on the official website
- The Flagship Tablet Huawei MatePad Pro Max has been Officially Announced
Oukitel RT3 Mini
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel RT3 Mini
View Offer
Oukitel RT3 Mini Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | WP20 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, January |
| BODY | |
| Dimensions | 209 x 136.6 x 14 mm |
| Weight | 538 g |
| Colors | Black |
| Body Material | Front glass, premium rubber back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Dust | IP68 and IP69K rating and MIL-STD-810G |
| DISPLAY | |
| Size | 8.0 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1440 pixels |
| PPI | 403 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 16MP, f/2.0 2MP |
| Features | LED, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8MP, f/2.2 |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio P22 |
| CPU | Octa-Core 4x 2.1 GHz ARM Cortex-A73 4x 1.95 GHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSD, up to 256GB |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 18W Wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Audio Jeck Yes |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BEIDOU, GALILEO |
| USB | Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









