Trending
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
Xiaomi Pad 7S Pro
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Xiaomi Pad 7S Pro
View Offer
Xiaomi Pad 7S Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad 7S Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, March |
| BODY | |
| Dimensions | 278.7 x 191.6 x 6.3 mm (10.97 x 7.54 x 0.25 in) |
| Weight | 590 g (1.30 lb) |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 12.4 inches |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 900 nits (peak) |
| Resolutions | 2032 x 3048 pixels, 3:2 ratio |
| PPI | 295 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Front | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.4″, 0.8µm 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 790 |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 11000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC4, 45% in 10 min, 100% in 35 min (advertised) |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm jack No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Bluetooth | 5.5, A2DP, LE |
| GPS | Unspecified |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









