Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Leagoo T10
-
Processor
MTK6797m Deca Core 2.0GHz -
RAM
4GB RAM -
Storage
32GB ROM -
Display
5.7 inch 1920 x 1080 screen -
Camera
13.0MP,with flash light and AF +13.0MP Front -
Operating System
Android 6.0
Offers
-
Leagoo T10 4GB RAM Smartphone $199.99
View Offer
Leagoo T10 Android 6.0 4G Phablet 5.7 inch FHD Screen MTK6797m Deca Core 2.0GHz 4GB RAM 32GB ROM 13MP Main Camera Compass Fingerprint Scanner Type-C
Main Features:
Display: 5.7 inch 1920 x 1080 screen
CPU: MTK6797m Deca Core 2.0GHz
System: Android 6.0
Bluetooth: BT4.1
GPS: GPS
Features: G-sensor, Proximity sensor, Ambient light senor, Compass, Gyroscope
SIM Card: dual SIM dual standby ( 2 Micro SIM )
Network:
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Leagoo T10 |
| Status | In stock |
Hardware
| CPU | MTK6797m Deca Core 2.0GHz |
| RAM | 4GB RAM |
| ROM | 32GB ROM |
| External Memory | 128GB |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 5.7 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 13.0MP,with flash light and AF |
| Front camera | 13.0MP |
| Auto Focus | Yes |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz |
| SIM | Dual SIM,Dual Standby |
| Dual SIM | Dual Micro SIM Card |
OS
| Operating System | Android 6.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Micro SIM Card Slot,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,Gravity Sensing,MP3,MP4,People,Proximity Sensing,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3500mAh |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.40 x 7.90 x 0.75 cm / 6.06 x 3.11 x 0.3 inches |
| Product weight | 0.1930 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









