Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
LEAGOO T-MIX
-
Processor
MediaTek MT6750T 1.5GHz -
RAM
3GB RAM -
Storage
32GB ROM -
Display
5.5 inch 1920 x 1080 screen -
Camera
13MP+2MP Back, 13MP front -
Operating System
Freeme OS 7.0 based on Android 7.0
Offers
-
LEAGOO T-MIX
View Offer -
LEAGOO T-MIX
View Offer -
LEAGOO T-MIX
View Offer -
LEAGOO T-MIX
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | LEAGOO T-MIX |
Hardware
| CPU | MediaTek MT6750T 1.5GHz |
| RAM | 3GB RAM |
| ROM | 32GB ROM |
| External Memory | 128GB |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 13MP+2MP Back |
| Front camera | 13.0MP |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz |
| SIM | Dual SIM,Dual Standby |
| Dual SIM | Dual Micro SIM Card |
OS
| Operating System | Freeme OS 7.0 based on Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Micro SIM Card Slot,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,Gravity Sensing,MP3,MP4,People,Proximity Sensing,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3000 mAh |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
| Product size | 141.7 x 75.8 x 7.9 mm |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









