Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
SHARP A1 ( FS8002 )
-
Processor
Helio X20 Deca Core 2.3GHz -
RAM
4GB -
Storage
32GB -
Display
5.5 inch, 1920 x 1080 pixels FHD TFT screen -
Camera
16.0MP rear camera + 8.0MP front camera -
Operating System
Android 6.0
Offers
-
SHARP A1
View Offer
SHARP A1 ( FS8002 ) 4G Phablet 5.5 inch Android 6.0 Helio X20 Deca Core 2.3GHz 4GB RAM 32GB ROM Fingerprint Scanner 16.0MP Rear Camera
Main Features:
Display: 5.5 inch, 1920 x 1080 pixels FHD TFT screen
CPU: Helio X20 Deca Core 2.3GHz
System: Android 6.0
Camera: 16.0MP rear camera + 8.0MP front camera
Sensor: E-Compass, Gravity Sensor, Gyroscope, Touch Sensor
SIM Card: dual SIM dual standby, Nano SIM + Nano SIM
Feature: GPS
Bluetooth: 4.1
Network:
GSM 850/900/1800/1900MHz CDMA EVDO 800
WCDMA 850/900/1700/1900/2100MHz TD-SCDMA 1900/2000MHz
FDD-LTE 1800/2100MHz
TD-LTE B38/B39/B40/B41
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | SHARP A1 |
Hardware
| CPU | Helio X20 Deca Core 2.3GHz |
| RAM | 4GB |
| ROM | 32GB |
| External Memory | TF card up to 128GB (not included) |
Display
| Screen type | Capacitive |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 16.0MP,with flash light and AF |
| Front camera | 8.0MP |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz CDMA: CDMA EVDO 800 |
| 3G | WCDMA 850/900/1700/1900/2100MHz TD-SCDMA: TD-SCDMA 1900/2000MHz |
| 4G | FDD-LTE 1800/2100MHz TDD/TD-LTE: TD-LTE B38/B39/B40/41 |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 6.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,MP3,MP4,People |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3000mAh |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









