Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Samsung Galaxy Watch 8
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Watch 8
View Offer
Samsung Galaxy Watch 8 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Watch 8 |
| Status | Available |
| Release date | 2025, July 09 |
| BODY | |
| Dimensions | 46 x 43.7 x 8.6 mm (1.81 x 1.72 x 0.34 in) |
| Weight | 34 g (44mm), 30 g (40mm) (1.06 oz) |
| Colors | Graphite, Silver |
| Body Material | Glass front (Sapphire crystal), aluminum frame |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | MIL-STD-810H compliant* IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 50m/5ATM) Compatible with standard 20mm straps ECG certified Blood pressure monitor Armor aluminum 2 frame *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 1.47 inches |
| Type | Super AMOLED, 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 480 x 480 pixels |
| PPI | 327 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Sapphire crystal |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 40, 66, 71 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | Android Wear OS 6, One UI Watch 8 |
| Chipset | Exynos W1000 (3 nm) |
| CPU | Penta-core |
| GPU | Mali-G68 |
| RAM | 2GB |
| Internal | 32GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | 435 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charger | 10W wireless charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, altimeter, compass, SpO2, temperature (skin), BioActive, antioxidant index |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









