Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Google Pixel 11 Pro XL
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Google Pixel 11 Pro XL
View Offer
Google Pixel 11 Pro XL Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | |
| Model | Pixel 11 Pro XL |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2026, October |
| BODY | |
| Dimensions | 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (6.41 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 221 g (7.80 oz) |
| Colors | Gray, Black, Silver |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 3), glass back (Gorilla Glass Victus 3), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Water & Dust | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 7.0 inches |
| Type | LTPO OLED, 120Hz, HDR10+, 2000 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 1344 x 2992 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 482 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 3 Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave – USA SA/NSA/Sub6 – ROW |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.31″, 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 113mm (periscope telephoto), 1/2.55″, dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/1.7, 123˚ (ultrawide), 1/2.55″, dual pixel PDAF |
| Features | Multi-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Videos | 8K@30fps (via cloud-based upscaling), 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Front | 50 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), PDAF HDR, panorama 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 17, up to 7 major Android upgrades |
| Chipset | Google Tensor G6 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.1 GHz Cortex-X4 & 3×2.6 GHz Cortex-A720 & 4×1.92 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MC10 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 5400 mAh |
| Removable | Non |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired, PD3.0, PPS, 55% in 30 min 25W wireless (w/ Pixel Stand) 20W wireless (w/ Qi compatible charger) Reverse wireless Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, thermometer (skin temperature) Ultra Wideband (UWB) support Circle to Search |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








