Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Honor 400 Smart
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor 400 Smart
View Offer
Honor 400 Smart Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | 400 Smart |
| Status | Available |
| Release Date | Released 2025, August 09 |
| BODY | |
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.4 mm (6.57 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Colors | Black |
| Body Material | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.77 inches, 136.8 cm2 (~106.7% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD, 120Hz, 700 nits (peak) |
| Resolutions | 720 x 1610 pixels, 3:2 ratio |
| PPI | 286 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Dual | 5 MP, f/2.2, (wide) HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.3 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6500 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 35W wired |
| Wireless Charging | |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








