Trending
- Lost Mary MT35000 vs NEXA PIX: Which 35K Puff Vape Is Better in 2026?
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
- 10ml e-liquid + 3 rounds of refilling, GEEKVAPE KLOUD is launched on US online Channels
ZTE Nubia Red Magic 11 Air
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE Nubia Red Magic 11 Air
View Offer
ZTE Nubia Red Magic 11 Air Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Red Magic 11 Air |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2026, April 16 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Twilight (Black), Hailstone (White), Flare (Orange) |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68 dust-protected and water-resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 1116 x 2480 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 420 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Unspecified |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.5″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/2.88″, 0.61µm 8 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | Yes |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.77″, 1.12µm, under display HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, Redmagic OS 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AB Snapdragon 8 Elite 2 (3 nm) |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 825 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker: Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck: Yes 32-bit/384kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L2+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0. OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








