Trending
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
Nubia V18
-
Processor
Snapdragon 625 processor -
RAM
4GB -
Storage
64GB -
Display
6.01 inch 18:9 bezelless screen with FHD+ resolution -
Camera
13 Megapixels back, 8MP front -
Operating System
Nubia UI 5.1 OS
Offers
-
Nubia V18
View Offer -
Nubia V18
View Offer -
Nubia V18
View Offer -
Nubia V18
View Offer -
Nubia V18
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Nubia V18 |
Hardware
| CPU | Snapdragon 625, MSM8953 Octa Core Processor |
| RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | Capacitive Touch Screen |
| Screen size | 6.01 inch |
| Screen resolution | FHD+ resolution |
Camera
| Camera type | Dual cameras |
| Back camera | 13 Megapixels |
| Front camera | 8MP |
| Auto Focus | Yes |
Network
| 2G | GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900 |
| 3G | HSDPA 850, HSDPA 900, HSDPA 1900, HSDPA 2100 |
| 4G | LTE 2100, LTE 1800, LTE 2600, LTE 850, LTE 900, LTE 1900, LTE 2300, LTE 2500 |
| SIM | Hybrid Dual Sim, (Nano Sim) |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Nubia UI 5.1 OS |
Other Features
| I/O Interface | 3.5mm Headphone Jack, Loudspeaker, Type-C USB, With OTG |
| Bluetooth Version | Bluetooth 4.1, With BLE |
| Sensor | Accelerometer Electonic compass Gyroscope sensor Ambient light sensor Proximity sensor |
| Features | NeoSmart AI engine, Neo Power3.0 |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4,000mAh |
| Battery Type | Li-Po |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









