Trending
- Smok Novo Eco Pod System Vape Kit: A Compact, Eco‑Friendly Pod Vape for 2026 at £6.99
- The Ultimate Guide to the Blue Razz GB Hayati Rubik Refill Pack & the Hayati Rubik 7000 Puffs Pod Kit at £10.99
- A Guide to Inhaling a Vape Without Coughing
- Dotmod DotBox V2 Vape Mod Kit Review: Elegance Meets Power in Modern Vaping
- Types of Games Available in an Online Casino in Singapore
- The evolution of AI in video games
- The Data Operations Advantage: Gaining an Edge in the Digital Landscape
- Fumo UK launches Delia heated tobacco cartridge, expanding IQOS Iluma product range
Samsung Galaxy S26 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy S26 Pro
View Offer
Samsung Galaxy S26 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S26 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2026, January 22 |
| BODY | |
| Dimensions | 6.7mm thickness |
| Weight | 169 g (5.89 oz) |
| Colors | Onyx Black, Marble Grey, Cobalt Violet, Amber Yellow, Jade Green, Sandstone Orange, Sapphire Blue |
| Material | Glass front and back with Corning Gorilla Armor, titanium frame (Grade 5) |
| SIMs | Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Water/Dust | IP68 water and dust resistance |
| DISPLAY | |
| Size | 6.27 inches |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2800 nits (peak) |
| Resolutions | 1440 x 3120 pixels |
| PPI | 498 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Armor Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 – International SA/NSA/Sub6/mmWave – USA |
| Speed | HSPA, LTE-A (up to 7CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″ 1.4µm, Super Steady video |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Videos | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), Dual Pixel PDAF Dual video call, Auto-HDR, HDR10+ 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, One UI 8.5 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 2 (3nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 50% in 30 min (advertised) 10W wireless (Qi/PMA) 4.5W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speaker 3.5mm Jack No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








