Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Samsung Galaxy Watch 7
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Samsung Galaxy Watch 7
View Offer
Samsung Galaxy Watch 7 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Watch 7 |
| Status | Coming soon |
| Release date | 2024, September |
| BODY | |
| Dimensions | 42.8 x 44.4 x 9 mm (1.69 x 1.75 x 0.35 in) |
| Weight | 33.3 g (44mm), 28.7 g (40mm) (1.02 oz) |
| Colors | Graphite, Silver, Gold |
| Body Material | Glass front (Sapphire crystal), aluminum frame |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | MIL-STD-810G compliant* 50m water resistant (IP68) ECG certified Blood pressure monitor *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 1.5 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Resolutions | 480 x 480 pixels |
| PPI | 453 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Sapphire crystal Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| OS | Android Wear OS, One UI Watch 3 |
| Chipset | Exynos W1000 (5 nm) |
| CPU | Dual-core 1.14 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 |
| RAM | 2GB |
| Internal | 32GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | 425 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charger | wireless charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, heart rate, barometer, thermometer (skin temperature) Natural language commands and dictation Samsung Pay |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | No |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









