Trending
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
- 10ml e-liquid + 3 rounds of refilling, GEEKVAPE KLOUD is launched on US online Channels
- Why Should Companies Obtain a Forex License?
Apple Watch Ultra 3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple Watch Ultra 3
View Offer
Apple Watch Ultra 3 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | Watch Ultra 3 |
| Status | Available |
| Release date | 2024, September 09 |
| BODY | |
| Dimensions | 49 x 44 x 12 mm (1.93 x 1.73 x 0.47 in) |
| Weight | 61.6 g or 61.8 g (black) (2.15 oz) |
| Colors | Titanium |
| Body Material | Sapphire crystal front, ceramic/sapphire crystal back, titanium frame |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | P6X certified 100m water resistant (WR100) 40m swimproof/diving (EN13319) MIL-STD 810H certified ECG certified (region dependent SW application; HW available on all models) |
| DISPLAY | |
| Size | 1.98 inches |
| Type | Retina LTPO3 OLED, 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 514 x 422 pixels |
| PPI | 326 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Sapphire crystal glass Wide-angle OLED |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International, China, HK HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – USA, LATAM, Canada |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 39, 40, 41, 66 – International, China, HK 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 25, 26, 39, 40, 41, 66 – USA, LATAM, Canada |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | – |
| Front | – |
| HARDWARE | |
| YOU | watchOS 11 |
| Chipset | Apple S10 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| RAM | 2GB |
| Internal | 64GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | – |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Wireless, 0-80% in 45 min |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker with dual speakers (86-decibel) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter (-500m to 9000m), compass, SpO2, VO2max, temperature (body), temperature (water) Temperature sensing (0.01˚ accuracy) Depth gauge (±1m accuracy) Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) Emergency SOS via satellite |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








