Trending
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
- The Mini Vape Phone: Smoke and Surf in Style
Apple iPhone 17 Slim
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iPhone 17 Slim
View Offer
Apple iPhone 17 Slim Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 17 Slim |
| Status | Coming soon |
| Release | 2025, September |
| BODY | |
| Dimensions | 160.9 x 77.8 x 7.8 mm (6.33 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Colors | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
| Material | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM and eSIM – International Dual eSIM with multiple numbers – USA Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) – China |
| Water/Dust | IP69 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 1290 x 2796 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 460 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Ceramic Shield glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 – International SA/NSA/Sub6/mmWave – USA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1.0m, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.4, 13mm, 120 (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Videos | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), Cinematic mode (4K@30fps), stereo sound rec. |
| Front Single | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6″, PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Cinematic mode (4K@30fps) 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | iOS 19 |
| Chipset | Apple A18 Pro (3 nm) |
| CPU | Hexa-core (2×3.46 GHz Everest + 4×2.02 GHz Sawtooth) |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4583 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised) |
| Wireless Charging | 20W wireless (MagSafe) 20W wireless (Qi2) – requires iOS 17.2 update 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband 2 (UWB) support Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, DisplayPort |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 dual-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








