Trending
- DOOGEE Tab E3 Max 14 Tablet PC Review: Big Screen, Smart Performance
- DOOGEE V Max 2 Pro Review: Rugged Durability Meets High Performance
- REDMI K100 specifications leaked: Snapdragon 8E5 + 200 million pixels – the most powerful monster of the K series
- Samsung’s first large-sized foldable phone! Galaxy Z Fold 8 Wide will be Released on July 22nd.
- Honor MagicPad 3 Pro 12.3 has received the UFCS integrated fast charging certification and does not require a specific charger.
- JJRC H145 UFO RC Quadcopter Review: Durable, Fun, and Full of Features
- RF40H 15000+ Games Handheld Console Review: Retro Gaming Power in Your Hands
- Lenovo EH150 ANC Headset Review at $25.99: Immersive Sound with Active Noise Cancellation
Apple Watch SE 3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple Watch SE 3
View Offer
Apple Watch SE 3 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | Watch SE 3 |
| Status | Available |
| Release date | 2025, September 09 |
| BODY | |
| Dimensions | 44 x 38 x 10.7 mm (1.73 x 1.50 x 0.42 in) |
| Weight | 26.4 g or 33 g (1.16 oz) |
| Colors | Midnight, Starlight |
| Body Material | Glass front, plastic/sapphire crystal back, aluminum frame |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | 50m water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 1.78 inches |
| Type | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 448 x 368 pixels |
| PPI | 326 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Ion-X strengthened glass (2025 gen) |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International, China, HK HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – USA, LATAM, Canada |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 39, 40, 41, 66 – International, China, HK 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 25, 26, 39, 40, 41, 66 – USA, LATAM, Canada |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | – |
| Front | – |
| HARDWARE | |
| YOU | watchOS 12 |
| Chipset | Apple S10 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| RAM | 2GB |
| Internal | 64GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | – |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Wireless, 80% in 45 min |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate (2nd gen), barometer, always-on altimeter, compass, temperature (body) Media playback |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| USB | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









