Trending
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
- Haylou S6 Smart Watch Review: Affordable Smart Features in a Stylish Everyday Wearable
- JKHL 1901-410D RTR Review: A Compact Nissan R34-Inspired Drift Machine for RC Enthusiasts
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- SriHome SH070 IP Camera Review: A Comprehensive Look at Performance and Features
- List The Best Employee Monitoring Software of 2025
Apple Watch Series 11
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple Watch Series 11
View Offer
Apple Watch Series 11 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | Watch series 11 |
| Status | Available |
| Release date | 2025, September 09 |
| BODY | |
| Dimensions | 46 x 39 x 9.7 mm (1.81 x 1.54 x 0.38 in) |
| Weight | 34.6 g (42mm), 43.1 g (46mm) (1.52 oz) |
| Colors | Slate, Gold, Natural |
| Body Material | Glass front, ceramic/sapphire crystal back, titanium frame (grade 5) |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | IP6X certified 50m water resistant ECG certified (region dependent SW application; HW available on all models) Depth gauge to 6m |
| DISPLAY | |
| Size | 1.96 inches |
| Type | Retina LTPO3 OLED, 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 496 x 416 pixels |
| PPI | 330 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Sapphire crystal glass Wide-angle OLED |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International, China, HK HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – USA, LATAM, Canada |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 39, 40, 41, 66 – International, China, HK 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 25, 26, 39, 40, 41, 66 – USA, LATAM, Canada |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | – |
| Front | – |
| HARDWARE | |
| YOU | watchOS 12 |
| Chipset | Apple S10 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| RAM | 2GB |
| Internal | 64GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | – |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Wireless, 0-80% in 30 min |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter, compass, SpO2, VO2max, temperature (body), temperature (water)
Temperature sensing (0.01˚ accuracy) Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) Media playback |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| USB | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









