Trending
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
- Haylou S6 Smart Watch Review: Affordable Smart Features in a Stylish Everyday Wearable
- JKHL 1901-410D RTR Review: A Compact Nissan R34-Inspired Drift Machine for RC Enthusiasts
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- SriHome SH070 IP Camera Review: A Comprehensive Look at Performance and Features
- List The Best Employee Monitoring Software of 2025
Redmi Note 15 Pro Plus
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi Note 15 Pro Plus
View Offer
Redmi Note 15 Pro Plus Global Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Note 15 Pro Plus Global |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2026, January |
| BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 78.3 x 7.9 mm (6.43 x 3.08 x 0.31 in) |
| Weight | 207 g |
| Colors | Glacier Blue, Mocha Brown, Black |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass 7i) or silicone polymer back (eco leather), aluminium frame |
| SIMs | Nano SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.83 inches |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 3200 nits (peak) |
| Resolutions | 1280 x 2712 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 439 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 – |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4″, 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@24/30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front | 32 MP HDR, panorama 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.7 GHz Cortex-A720 & 3×2.4 GHz Cortex-A720 & 4×1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot0 | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/6e, dual-band, Wi-Fi Direct (/6e is market/region dependent) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









