Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Apple Watch Series 11
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple Watch Series 11
View Offer
Apple Watch Series 11 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | Watch series 11 |
| Status | Available |
| Release date | 2025, September 09 |
| BODY | |
| Dimensions | 46 x 39 x 9.7 mm (1.81 x 1.54 x 0.38 in) |
| Weight | 34.6 g (42mm), 43.1 g (46mm) (1.52 oz) |
| Colors | Slate, Gold, Natural |
| Body Material | Glass front, ceramic/sapphire crystal back, titanium frame (grade 5) |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | IP6X certified 50m water resistant ECG certified (region dependent SW application; HW available on all models) Depth gauge to 6m |
| DISPLAY | |
| Size | 1.96 inches |
| Type | Retina LTPO3 OLED, 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 496 x 416 pixels |
| PPI | 330 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Sapphire crystal glass Wide-angle OLED |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International, China, HK HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – USA, LATAM, Canada |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 39, 40, 41, 66 – International, China, HK 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 25, 26, 39, 40, 41, 66 – USA, LATAM, Canada |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | – |
| Front | – |
| HARDWARE | |
| YOU | watchOS 12 |
| Chipset | Apple S10 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| RAM | 2GB |
| Internal | 64GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | – |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Wireless, 0-80% in 30 min |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter, compass, SpO2, VO2max, temperature (body), temperature (water)
Temperature sensing (0.01˚ accuracy) Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) Media playback |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| USB | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








