Trending
- Is the iQOO Z11 Worth It in 2026? Full Gaming & Battery Test
- VOOPOO DRAG 6 vs DRAG X3 Review: Power vs Portability Explained
- Flash Sale Alert: Save Up to 30% on FC26 Coins (Limited Time Only)
- VOOPOO UFORCE-X Tank II Review: Next-Level Flavor and Airflow Performance
- Eachine Spitfire Brushless RC Airplane Review-Aerobatic Warbird Fun for All Skill Levels
- How Technology Can Help You Write Better Essays
- How to Transform Your Excel Spreadsheets Into PDF Using Gogopdf Tool
- SP2S Ocean vs Friobar IC18K: Comparison Review
Apple iPhone 17 Air
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iPhone 17 Air
View Offer
Apple iPhone 17 Air Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 17 Air |
| Status | Coming soon |
| Release | 2025, January |
| BODY | |
| Dimensions | 6 mm thickness |
| Weight | – |
| Colors | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
| Material | |
| SIMs | Yes |
| Water/Dust | IP68 dust/water resistant Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision |
| Resolutions | 1290 x 2796 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 467 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1.0m, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.4, 13mm, 120 (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Videos | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), Cinematic mode (4K@30fps), stereo sound rec. |
| Front Single | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6″, PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Cinematic mode (4K@30fps) 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | iOS 19 |
| Chipset | Apple A19 (3 nm) |
| CPU | Hexa-core (2×3.46 GHz Everest + 4×2.02 GHz Sawtooth) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3979 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Wired, 50% in 30 min (advertised) |
| Wireless Charging | 20W wireless (MagSafe) 8.5W wireless (Qi) |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband 2 (UWB) support Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, DisplayPort |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 dual-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








