Trending
- VAPORESSO Unveils XROS 6: Redefining MTL Efficiency with Industry-First 60-Second Smart Prime Technology
- NEXA Ultra vs Beri Cliq: Which Disposable Vape Offers Better Value?
- Vaporesso VIBE SE 2 vs XROS PRO 2: Which Pod Is Better in 2026?
- All Vapers Need to Know: The Risks of Nicotine Overdose from Vaping
- Vaporesso XROS 6 Mini Pod System Kit Review: Compact Power with Exceptional Flavor
- Dotmod Dotpod Max Lite Pod System Kit Review: Sleek, Powerful, and User-Friendly
- OPPO Find X10 Pro Max is Expected to be equipped with a 200-megapixel main camera and a 2nm Dimensity chip
- The Appearance of Red Magic 11S Pro series – the ‘Super Futuristic Flagship’ Mobile Phone – has been Announced
Apple Watch Series 9
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple Watch Series 9
View Offer
Apple Watch Series 9 45mm Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | Watch series 9 |
| Status | Available |
| Release date | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 45 x 38 x 10.7 mm (1.77 x 1.50 x 0.42 in) |
| Weight | 51.5 g (1.83 oz) |
| Colors | Graphite, Silver, Gold |
| Body Material | Glass front, ceramic/sapphire crystal back, stainless steel frame |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | IP6X certified 50m water resistant ECG certified (region dependent SW application; HW available on all models) |
| DISPLAY | |
| Size | 1.9 inches |
| Type | Retina LTPO OLED, 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 484 x 396 pixels |
| PPI | 326 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Sapphire crystal glass Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | – |
| Front | – |
| HARDWARE | |
| YOU | watchOS 10 |
| Chipset | Apple S9 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| RAM | 1GB |
| Internal | 64GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | 308 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Wireless charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter, compass, SpO2, VO2max, temperature (body) Temperature sensing (0.01? accuracy) Depth gauge (±1m accuracy) Natural language commands and dictation (talking mode) Ultra Wideband 2 (UWB) support |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| USB | No |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









