Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Black Shark 4
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Black Shark 4
View Offer -
Black Shark 4
View Offer -
Black Shark 4
View Offer -
Black Shark 4
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 41, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 888 |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8/12 GB |
Camera
| Primary camera | 64 MP 13 MP 5 MP |
| Secondary camera | 20 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@1920fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging |
More
| Made by | China |
| Color | Lightning Black, Armor Gray, Star Silver |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









