Trending
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
Black Shark 5S Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Black Shark 5S Pro
View Offer -
Black Shark 5S Pro
View Offer -
Black Shark 5S Pro
View Offer
Xiaomi Black Shark 5S Pro 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Black Shark 5S Pro 5G |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2022, March |
| BODY | |
| Dimensions | 168.7 x 77.3 x 10.4 mm (6.64 x 3.04 x 0.41 in) |
| Weight | 222 g (7.83 oz) |
| Colors | Sky Cloud Black, Crystal Blue |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual –stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes, 120Hz refresh rate |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 / CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 41, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.3, 120? (ultrawide) 5 MP, f/2.2, (depth) |
| Features | HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@1920fps |
| Front | 20MP, f/2.0, (wide), 1/3″, 0.9µm |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 595) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 65W |
| WirelessCharging | Magnetic charging 18W |
| COMMONS | |
| Sound | MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









