Trending
- Lost Vape Kata Pod System Kit Review-A Balanced All‑Day Vaper
- What Is the Pica Bar Pure 45K Disposable Vape?
- What Nicotine Strength Works Best for You? (E-Liquid Edition)
- How to Download Wallpapers for Phone with Imaget?
- Insights into Black Banx’s Vision and Strategy
- How to Optimize Your Website
- Expanding the Perspective: The Impact of Vaping on Delaware Sports Betting
- Digital Makeover: Transforming Retail for the Modern Consumer
Doogee S96
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee S96
View Offer
Doogee S96 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | S96 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2022, April |
| BODY | |
| Dimensions | 167 X 77.4 X 8.9 mm |
| Weight | 1.89 g |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels |
| PPI | 403 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | N/A |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, (wide) 8 MP, (ultrawide) 2 MP, (macro) |
| Features | LED, HDR |
| Videos | 1080p@30 |
| Front | 16 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Helio P90 |
| CPU | Quad-Core 1.3 Ghz 4×1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5150 mah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 15W |
| WirelessCharging | 10W |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Micro USB 2.0, USB OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 802.11 n 5GHz, Dual-Band, Wi-Fi HotSpot, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









