Trending
- DOOGEE Tab E3 Max 14 Tablet PC Review: Big Screen, Smart Performance
- DOOGEE V Max 2 Pro Review: Rugged Durability Meets High Performance
- REDMI K100 specifications leaked: Snapdragon 8E5 + 200 million pixels – the most powerful monster of the K series
- Samsung’s first large-sized foldable phone! Galaxy Z Fold 8 Wide will be Released on July 22nd.
- Honor MagicPad 3 Pro 12.3 has received the UFCS integrated fast charging certification and does not require a specific charger.
- JJRC H145 UFO RC Quadcopter Review: Durable, Fun, and Full of Features
- RF40H 15000+ Games Handheld Console Review: Retro Gaming Power in Your Hands
- Lenovo EH150 ANC Headset Review at $25.99: Immersive Sound with Active Noise Cancellation
DOOGEE U10 Tablet PC
Offers
-
DOOGEE U10 Tablet PC
$84.99
View Offer
| Basic | |
| Model | DOOGEE U10 |
| CPU | Rockchip RK3562 |
| GPU | ARM G52 |
| Core | Quad Core |
| System | Android 13 |
| Language | Multi-language |
| RAM | 4GB+5GB virtual memory |
| ROM | 128GB |
| Screen | 10.1 Inch IPS Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| Camera | Front is 5.0MP Rear is 8.0MP |
| Battery | 5060mAh |
| Weight | 514g |
| Size | 245.3*163.3*9.9mm |
| Function | |
| WIFI | 802.11 ac/a/b/g/n 2.4GHz/5GHz WIFI 6 |
| bluetooth | 5.0 |
| OTG | Support |
| GPS | Not Support |
| G-sensor | Support |
| 4G | NO |
| Frequency | NO |
| Audio & Video | |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| Audio | WAV/MP3/AAC/AMR/MIDI/APE/WMA |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | Supports H.264 (Baseline / Main / High profile), MPEG4 (Simple profile / ASP) and other video formats |
| Connectivity | |
| I/O Port | 1 x Type C port |
| 1 x Micro SD slot(Maximum support 1TB) | |
| 1 x 3.5mm Earphone Port | |
| Package Included | |
| Package Included | 1 x DOOGEE U10 Tablet PC |
| 1 x Charger | |
| 1 x Adapter (the adapter depends on the country of the buyer) | |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









