Trending
- How to Maintain Your Vape Device and E-Juice: 10 Essential Tips
- The Future of AI Art: What Lies Ahead for Artists and Creators
- 4 Apps for Sports Betting Success for your life
- What Are the Types of Strategy Used in Blackjack Games on Online Blackjack Sites?
- Top Three Vaping Brands
- Redefining Email Communication: Venturing Beyond Apple Mail
- Geek Bar Burj 80K Review: A Futuristic Disposable Vape Designed for Heavy Users
- Hellvape Vsee Neo Pod System Kit Review: Compact Power Meets Everyday Vaping
Doogee T10E
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Doogee T10E
View Offer
Doogee T10E Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | T10E |
| Status | Available |
| Release Date | 2022, August |
| BODY | |
| Dimensions | 240.8 x 159.8 x 8.7 mm (9.48 x 6.29 x 0.34 in) |
| Weight | 427 g (15.06 oz) |
| Colors | Mint Green, Space Gray, Classic Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 10.1 inches |
| Type | IPS LCD, 360 nits |
| Resolutions | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 149 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1 , 3, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30/60fps |
| Front | 5 MP |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.6 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6580 me |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes, 24-bit/192kHz audio |
| Bluetooth | 5.0 , A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









