Trending
- Z67 Gulfstream G700 RC Airplane Review: The Ultimate Fixed-Wing Glider Experience
- MINILOONG Pocket 1 Review: The Ultimate Modular Retro Gaming Console
- Blackview OSCAL PILOT 6 Review: A Rugged Smartphone with Cutting-Edge Features
- Powering AI and Compliance: Data Annotation and Belgium’s Move to E‑Invoicing
- Different Strategies for Playing Online Slots
- Why Malaysians Prefer Victory996 Online Casino for Sports Betting
- How to Create an Engaging Podcast for a Content creator
- Play Like a Pro: Rules for Maximizing Your Online Slot Experience
Doogee T20s
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Doogee T20s
View Offer
Doogee T20s Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | T20s |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, July |
| BODY | |
| Dimensions | 245.8 x 155.6 x 7.9 mm |
| Weight | 470 g (1.05 lb) |
| Colors | Gray, Green and Black |
| Body Material | Glass front, Aluminum back, Aluminum frame |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 10.4 inches |
| Type | IPS LCD, 320 nits (peak) |
| Resolutions | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio |
| PPI | 221 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 13 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 5 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T616 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7500 mah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








