Trending
- How to Clean Your Computer Memory: A Step-by-Step Guide to Boost Performance
- Huawei Pura 90 Pro Max is the First to Feature a 20-Megapixel Telephoto lens: it Supports 20x Telephoto Video Shooting
- Xiaomi 18 Pro is the first to feature the Qualcomm Snapdragon 8E6 series: The battery capacity exceeds 7000mAh.
- Redmi G Pro 2026 Series of Monitors is Unveiled: featuring dual sizes of 27 inches and 32 inches, and a MiniLED Screen with low Reflection.
- OPPO A6s Pro Mobile Phone Released: 7000mAh battery, Dimensity 6360 MAX, first sale starting from 1,999 yuan.
- The Specifications of Motorola Razr 70 Ultra foldable phone have been Revealed
- The Engineering Specifications of Red Magic Gaming Tablet 5 Pro have been Revealed
- Xiaomi Redmi K90 Max phone is equipped with a 8550mAh battery and supports 100W wired fast charging + 100W PPS
Umidigi G100 Pro Smartphone
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Umidigi G100 Pro Smartphone
View Offer
Umidigi G100 Pro Specifications
| GENERAL | |
| Brand | Umidigi |
| Model | G100 Pro |
| Announced | 2026 |
| Status | Available (Released 2026) |
| Colors | Sand Black, Sand Silver |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| BODY | |
| Dimensions | 171 x 77.6 x 8.1 mm |
| Weight | 210 g |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.9 inches (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| PLATFORM | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | MediaTek Helio G81 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| MEMORY | |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM / 128GB 6GB RAM / 256GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Setup | Triple Camera |
| Primary | 50 MP (wide) |
| Secondary | 2 MP |
| Auxiliary | Additional lens |
| Features | Ring-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Camera | 16 MP (wide) |
| Video | Yes |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| BATTERY | |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 20W wired |
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
Hardware
| CPU | Snapdragon 845, Octa Core, 2.45GHz |
| RAM | 6GB/8GB RAM |
| ROM | 64 GB/128GB/256GB |
Display
| Screen type | AMOLED |
| Screen size | 5.99 inch |
| Screen resolution | FHD+ screen |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 12MP Dual rear camera |
| Front camera | 12MP front camera |
Network
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), and More |
| SIM | nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android P |
Other Features
| I/O Interface | TF card slot, a SIM Card slot, a USB Type C, Audio output, Microphone, Speaker |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Sensor | Fingerprint, Hall, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, RGB Ambient Light Sensor, Electronic Compass, Sensor Hub |
| Features | GPS, Bluetooth,Gesture Sensing,Smart Wake , Touch ID, NFC,fast charge,Type-C |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3,000 mAh |
| Battery Type | Lithium |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








