Trending
- Powering AI and Compliance: Data Annotation and Belgium’s Move to E‑Invoicing
- Different Strategies for Playing Online Slots
- Why Malaysians Prefer Victory996 Online Casino for Sports Betting
- How to Create an Engaging Podcast for a Content creator
- Play Like a Pro: Rules for Maximizing Your Online Slot Experience
- Unlocking the Secrets of Canada’s Leading Crypto Casino: A Fairspin Casino Review
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Pillow Talk 50K Patriotic Edition Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance with Flavorful Variety
Doogee T30 Pro
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Doogee T30 Pro
View Offer
Doogee T30 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | R1 |
| Status | Comming Soon |
| Release Date | 2023, June |
| BODY | |
| Dimensions | 238.8 x 157.6 x 7.7 mm |
| Weight | 430 g (15.17 oz) |
| Colors | Space Gray, Moonlight Silver, Neptune Blue |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 10.36 inches |
| Type | IPS LCD, 300 nits (typ) |
| Resolutions | 1200 x 2000 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 221 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 20MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10800 mah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 18W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/6, dual-band, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








