Trending
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
Doogee V21
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee V21
View Offer
Doogee V21 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | V21 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 170.5 x 81.2 x 14 mm |
| Weight | 296 g |
| Colors | Black, Gray, Red |
| Body Material | Metal Back, Front Glass |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5 meters for 30 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5 meters MIL-STD-810G compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.43 inches |
| Type | AMOLED, 500 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 130?, (ultrawide) 20 MP, f/1.8, (night vision), 2 infrared night vision lights |
| Features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1440p, 1080p |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide) 1080p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 700 |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 meters Ah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired 15W wireless Reverse wired |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2 , A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









