Trending
- Does Vaping Make You Cough? Here’s Why and How to Stop
- Pennsylvania in the US will establish an e-cigarette catalogue: including brand names, product names and flavor information. It will be released by June 20th.
- Two 10ml e-liquids + 35,000 puffs, JNR ShishaSip 35K is now available for sale in the Western and French markets.
- IQOS Japan has launched a series of colorful UV printed designs in various styles for the ILUMA i product. The limited-time sale ends on April 20th.
- How to Partition a Computer in 2026: A Comprehensive Guide for Modern Systems
- Xiaomi REDMI Pad 2 SE tablet will be released this month: 9.7-inch 2K display, flagship metal all-in-one body
- The First Glimpse of the Appearance of OPPO Find X9s Pro: Four Colors Released Simultaneously
- CMF Phone 3 Pro smartphone unveiled: Snapdragon 7s Gen 4 chip, 5400mAh battery, 45W charging
Doogee Y7
-
Processor
Octa Core -
RAM
3 GB -
Storage
32 GB -
Display
5.5 inch -
Camera
13 MP+8 MP -
Operating System
Android OS v7.0
Offers
-
Doogee Y7 Smartphone
View Offer -
Doogee Y7 Smartphone
View Offer -
Doogee Y7 Smartphone
View Offer -
Doogee Y7 Smartphone
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Doogee Y7 |
| Status | Coming soon |
Hardware
| CPU | MediaTek MT6750T Octa Core processor |
| RAM | 3 GB |
| ROM | 32 GB |
| External Memory | Upto 128 GB (microSD) |
Display
| Screen type | IPS LCD, Capacitive touch screen |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 pixels |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 13 MP |
| Front camera | 8 MP |
Network
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 4G | LTE |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM, Dual standby |
OS
| Operating System | Android OS v7.0 |
Other Features
| I/O Interface | Micro USB 2.0 |
| Sensor | Accelerometer Proximity Compass Fingerprint Gyro Ambient Light |
| Features | Active noise cancellation with dedicated mic Document viewer Photo and video editor |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3500 mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








