Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Doogee Y8
-
Processor
MTK6739 1.5GHz Quad Core -
RAM
3GB -
Storage
16GB -
Display
6.21 inch Waterdrop full Screen, -
Camera
5MP+8MP Dual Rear camera, 5MP Front camera -
Operating System
Android 9.0 OS
Offers
-
Doogee Y8 $89.99
View Offer -
Doogee Y8 Plus
$99.99
View Offer -
Doogee Y8
View Offer -
Doogee Y8
View Offer -
Doogee Y8
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Doogee Y8 |
Hardware
| CPU | MTK6739 1.5GHz Quad Core |
| RAM | 3GB |
| ROM | 16GB |
Display
| Screen type | Waterdrop |
| Screen size | 6.21 inch |
| Screen resolution | full Screen, |
Camera
| Camera type | triple camera |
| Back camera | 5MP+8MP Dual Rear camera, |
| Front camera | 5MP Front camera |
Network
| 2G | GSM: B2 (1900MHz), B3 (1800MHz), B5 (850MHz), B8 (900MHz) |
| 3G | WCDMA: B1 (2100MHz), B8 (900MHz) |
| 4G | FDD-LTE: B1 (2100MHz), B3 (1800MHz), B7 (2600MHz), B8 (900MHz), B20 (800MHz) |
| SIM | NANO SIM + NANO SIM / TF Card |
| Dual SIM | dual SIM card |
OS
| Operating System | Android 9.0 OS |
Other Features
| I/O Interface | Headphone, Micro USB cable, dual SIM Card, etc |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Sensor | Gravity Induction, Distance Sensor,Light Sensor |
| Features | face/fingerprint unlocking, 4G, WiFi, GPS, FM , Bluetooth, Email, Messaging,Wallpapers, Calendar, Calculator, Clock, Camera, Play Store |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3400mAh |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









