Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Elephone A4 Pro
-
Processor
Helio P23 MT6763, 64-bit Processor -
RAM
4GB -
Storage
64GB -
Display
5.99 inch IPS, LCD, FHD+ (1080 x 2160 Pixels), 18:9 Aspect Ratio screen -
Camera
13MP with Dual-LED Flash and AF Dual Rear Camera | 8MP Front camera -
Operating System
Android OS v8.1 Oreo
Offers
-
Elephone A4 Pro
View Offer -
Elephone A4 Pro
View Offer -
Elephone A4 Pro
View Offer -
Elephone A4 Pro
View Offer -
Elephone A4 Pro
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Elephone A4 Pro |
Hardware
| CPU | Helio P23 MT6763, 64-bit Processor |
| RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | IPS multi-touch display |
| Screen size | 5.99 inch |
| Screen resolution | 1080 x 2160 Pixels |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 13MP with Dual-LED Flash and AF Dual Rear Camera | |
| Front camera | 8MP Front camera |
Network
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G | GSM 850/ 900 / 1900/ 2100 MHz |
| 4G | LTE |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android OS v8.1 Oreo |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Camera,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









