Trending
- IPLAY NEXUS 45K Review: A Modern Vape Built for Everyday Use
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
Elephone A5
-
Processor
Helio P60 Octa core -
RAM
4GB -
Storage
64GB -
Display
6.18-inch FHD+ 19:9 full-screen -
Camera
dual-camera 20MP + 2MP for selfie, three back camera 12MP + 5MP + 0.3MP -
Operating System
Android OS v9.0
Offers
-
Elephone A5 $199.99
View Offer -
Elephone A5
View Offer -
Elephone A5
View Offer -
Elephone A5
View Offer -
Elephone A5
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Elephone A5 |
Hardware
| CPU | Helio P60 Octa core |
| RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
| External Memory | 512GB |
Display
| Screen type | IPS multi-touch display |
| Screen size | 6.18-inch |
| Screen resolution | FHD+ 19:9 full-screen |
Camera
| Camera type | FIVE CAMERA |
| Back camera | three back camera 12MP + 5MP + 0.3MP |
| Front camera | dual-camera 20MP + 2MP for selfie, |
Network
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G | GSM 850/ 900 / 1900/ 2100 MHz |
| 4G | LTE |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android OS v8.1 Oreo |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Camera,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








