Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Elephone S8 Pro
-
Processor
Snapdragon 660 CPU -
RAM
6GB -
Storage
128GB -
Display
:6.0 inch 2560 x 1440 pixels screen with Corning Gorilla glass -
Camera
front 8.0MP + Dual 13MP Rear Camera -
Operating System
Android 8.0
Offers
-
Elephone S8 Pro
View Offer -
Elephone S8 Pro
View Offer -
Elephone S8 Pro
View Offer -
Elephone S8 Pro
View Offer -
Elephone S8 Pro
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Elephone S8 pro |
Hardware
| CPU | Snapdragon 660 CPU |
| RAM | 6GB |
| ROM | 128GB |
Display
| Screen type | Corning Gorilla glass |
| Screen size | :6.0 inch |
| Screen resolution | 2560 x 1440 pixels screen |
Camera
| Camera type | triple camera |
| Back camera | Dual 13MP Rear Camera |
| Front camera | front 8.0MP |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B7 2600MHz,TDD B38 2600MHz,TDD B40 2300MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 8.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,Micophone,Speaker,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,Alarm,Browser,Calculator,Calendar,Camera,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,MP3,MP4,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000mAh |
| Battery Type | li-ion |
Dimensions and Weight
| Product weight | 155g |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









