Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Elephone S8
-
Processor
Helio X25 Deca Core 2.5GHz -
RAM
4GB -
Storage
64GB -
Display
6.0 inch 2560 x 1440 pixels screen with Corning Gorilla glass -
Camera
front 8.0MP + rear 21.0MP with AF and flash light -
Operating System
Android 7.1
Offers
-
Elephone S8 coupon code: GBELeS8 $239.99
View Offer -
Elephone S8
View Offer -
Elephone S8
View Offer -
Elephone S8
View Offer -
Elephone S8
View Offer -
Elephone S8
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Elephone S8 |
| Status | in stock |
Hardware
| CPU | Helio X25 Deca Core 2.5GHz |
| RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
| External Memory | 128GB TF card |
Display
| Screen type | Corning Gorilla glass |
| Screen size | 6.0 inch |
| Screen resolution | 2560 x 1440 |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | rear 21.0MP |
| Front camera | front 8.0MP |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B7 2600MHz,TDD B38 2600MHz,TDD B40 2300MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 7.1 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,Micophone,Speaker,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,Alarm,Browser,Calculator,Calendar,Camera,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,MP3,MP4,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000mAh |
| Battery Type | li-ion |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.80 x 8.00 x 0.80 cm / 6.22 x 3.15 x 0.31 inches |
| Product weight | 0.1800 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









