Trending
- ANNUAL AWARD: TOP HIGH-POWER DUAL-BATTERY MOD 2026: VOOPOO DRAG 6
- ANNUAL AWARD: TOP VERSATILE REPLACEABLE POD CARTRIDGE 2026: VOOPOO ARGUS Multi-Ohm Cartridge
- ANNUAL AWARD: TOP COMPACT HIGH-PERFORMANCE POD 2026
- ANNUAL AWARD: VOOPOO ARGUS G4: TOP MULTI-CORE TECH POD VAPE with MULTI-OHM CARTRIDGE 2026
- iPlay Nova 45K Review – High Puff Performance with a Futuristic Twist
- Vaporesso XROS 6 & XROS 6 Mini Review – The Evolution of Portable Vaping
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 Notebook Released: Up to 96GB of RAM and 75Wh battery available as options, AMD Gorgon Point platform
- The new iQOO 15T has officially announced its full-spec “performance trinity”: it adopts the LPDDR5X Ultra + UFS 4.1 combination.
Honor Magic V 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Magic V 2
View Offer -
Honor Magic V 2
View Offer -
Honor Magic V 2
View Offer
Honor Magic V 2 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Magic V 2 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 160.4 x 141.1 x 6.7 mm Folded: 160.4 x 72.7 x 14.3 mm |
| Weight | 293 g (10.34 oz) |
| Colors | Orange, White, Black |
| Body Material | Glass front, glass back or eco leather back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 7.9 inches |
| Type | Foldable OLED, 90Hz |
| Resolutions | 1984 x 2272 pixels |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28″, 1.22µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS 50 MP, f/2.0, (telephoto), PDAF, optical zoom 50 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 42 MP, f/2.4, (wide) HDR, panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Android 12 |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, 32-bit/384kHz audio, Dolby Atmos sound, Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to quad-band: GLONASS (4), BDS (4), GALILEO (3), QZSS (2), NavIC |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









