Trending
- Are E-Cigarettes Making Smoking Obsolete?
- 2026 Repair Guide for Laptop Keyboard Failures: Diagnosing,Troubleshooting, and Fixing Common Issues
- iQOO Pad6 Pro Tablet Released: 5th generation Snapdragon 8 supreme edition+4K gaming screen
- iQOO 15T smartphone Released: MediaTek 9500 Monster chip + 8000mAh battery
- Yesido EC29 25W Electric Coffee Grinder Review: Fresh Coffee Anytime, Anywhere
- MJX HYPER GO 16218 RC Car Review: High-Speed Thrills in Full Proportional Control
- GGIRC G101 RC Quadcopter Review at $39.99: Cutting-Edge Aerial Performance in a Foldable Design
- QCY N20 TWS Bluetooth V6.0 Earphones Review: High-Fidelity Sound Meets Smart Convenience
Honor MagicPad 2
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Honor MagicPad 2
View Offer
Honor MagicPad 2 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | MagicPad 2 |
| Status | Coming Soon |
| Released | 2024, July |
| BODY | |
| Dimensions | 291.7 x 191.1 x 6.5 mm or 6.8 mm |
| Weight | 660 g or 673 g (1.09 lb) |
| Colors | Gray, Blue, Gold |
| Material | – |
| SIMs | No |
| Water/Dust | Stylus support (2ms) |
| DISPLAY | |
| Size | 14.0 inches |
| Type | TFT LCD, 1B colors, 144Hz, IMAX Enhanced, HDR10, 700 nits (HBM) |
| Resolutions | 1840 x 2880 pixels |
| PPI | 263 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 9 MP, f/2.2 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Cortex-X1 & 3×2.42 GHz Cortex-A78 & 4×1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10050 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 66W wired |
| Wireless Charging | 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (8 speakers) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort, magnetic connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









