Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Honor Pad 9
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Honor Pad 9
View Offer
Honor Pad 9 512GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Pad 9 512GB ROM |
| Status | Avilable |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 278.2 x 180.1 x 7 mm (10.95 x 7.09 x 0.28 in) |
| Weight | 555 g or 559 g (1.22 lb) |
| Colors | Gray, Blue, White |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 12.1 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, 500 nits (typ) |
| Resolutions | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 249 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Anti-glare glass |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Main Single | 13 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Features | LED flash |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.2, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, Magic UI 7.2 |
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 35W wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (8 speakers) 3.5 mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









