Trending
- Optimizing the Path from Potential Interest to Confirmed Sale: Strategies for Success
- Enhancing Home Efficiency with Dumbwaiter Lifts
- Which Casino Games You Should Play?
- Bensink Rotary Power Broom: The Ultimate Gas-Powered Cleaning Solution
- How to Keep Your Rummy Skills Sharp
- The Future of MMJ in Oklahoma: What’s Next for the State’s Economy?
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
Honor View 40 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor View40 pro
View Offer -
Honor View40 pro
View Offer -
Honor View40 pro
View Offer -
Honor View40 pro
View Offer
Honor View 40 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | View 40 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, August |
| BODY | |
| Dimensions | 163.1 x 74.3 x 8 mm (6.42 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Colors | Midnight Black, Rose Gold, Titanium Silver |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.72 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10, 120Hz, 800 nits (peak) |
| Resolutions | 1236 x 2676 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 439 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HHSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 120?, 17mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, HDR, gyro-EIS |
| Front Dual | 16 MP, f/2.0, (wide) Color spectrum sensor HDR |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6889Z Dimensity 1000+ (7nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A77 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 66W, 60% in 15 min, 100% in 35 min (advertised) |
| WirelessCharging | Fast wireless charging 50W, 50% in 35 min (advertised) |
| COMMONS | |
| Sound | – |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Yes |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









