Trending
- How is SVBONY TransAir4 4K Wireless HDMI Transmitter & Receiver after using?
- Best e-shisha in UAE in 2026: Maskking Fexo 45K
- Gemini Omni vs Seedance 2.0, Wan 2.7, and Kling V3.0: How Google’s New AI Video Model Compares to China’s Leading Tools
- Vape Smoke Pod: IGeekPhone’s Step-by-Step Guide
- 3D Printing Your Smile: How Tech from the DIY World Is Revolutionizing Orthodontics
- Different ways to earn cryptocurrency on the internet
- Tech Tools and Legal Strategy: How Technology is Shaping DUI Defense in the Modern Courtroom
- What Are The Features Of Cryptocurrency, And What Are The Benefits Of Investing In Them?
Honor X50i
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor X50i
View Offer -
Honor X50i
View Offer -
Honor X50i
View Offer
Honor X50i Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | X50i |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, May |
| BODY | |
| Dimensions | 163.4 x 74.7 x 7.5 mm |
| Weight | 175 g |
| Colors | Black, Blue, Silver, Rose Gold |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1080 x 2388 pixels |
| PPI | 391 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 920 |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | – |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









