Trending
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
- RETEVIS EZTALK 5: It’s Not Just a Radio — It’s a “Safety Co-Pilot in Your Pocket”
- Why Is GMRS the Top Choice for Outdoor Sports?
Huawei Mate 40 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Mate 40 Pro
View Offer -
Mate 40 Pro
View Offer -
Mate 40 Pro
View Offer -
Mate 40 Pro
View Offer
Huawei Mate 40 Pro 5G 512GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Mate 40 Pro 5G 512GB ROM |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2020, November |
| BODY | |
| Dimensions | 162.9 x 75.5 x 9.1 mm (6.41 x 2.97 x 0.36 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Colors | Black, Silver |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.76 inches |
| Type | OLED, HDR10+, 120Hz |
| Resolutions | 1344 x 2772 pixels, 18.5:9 ratio |
| PPI | 456 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28″, 1.22µm, omnidirectional PDAF, OIS 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 20 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), 1/2.8″, 1.0µm, PDAF TOF 3D, (depth) |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@960fps, 720p@7680fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 13 MP, f/2.4, (wide), 1/3.1″, 1.0µm TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 9000 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.13 GHz Cortex-A77 & 3×2.54 GHz Cortex-A77 & 4×2.04 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4400 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging 65W |
| Wireless | Fast wireless charging |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, 32-bit/384kHz audio, Dolby Atmos sound, Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









