Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Huawei MatePad 11 2023 256GB ROM
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei MatePad 11 2023 256GB ROM
View Offer -
Huawei MatePad 11 2023 256GB ROM
View Offer
Huawei MatePad 11 2023 256GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | MatePad 11 2023 256GB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, March |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Blue, White, Purple |
| Body Material | – |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 10.95 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 276 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 3.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7250 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 22.5W wired 5W reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack No Tuned by Harman Kardon |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









