Trending
- Huidun PT10 2026 Smart Projector Now on Flash Sale at Amazon
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
Huawei nova 16 Pro 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei nova 16 Pro 5G smartphone
View Offer
Huawei nova 16 Pro 5G Specifications
| Basic Info | |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 16 Pro 5G |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | December 2026 (Expected) |
| Body | |
| Dimensions | 163 × 78 × 6.8 mm |
| Weight | ~200 g |
| Build | Glass front (Kunlun Glass 2), aluminum alloy frame, aluminum back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68 dust & water resistant (low-pressure water jets) |
| Display | |
| Size | 6.86 inches |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, HDR Vivid, 144Hz, 2880Hz PWM |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| Resolution | 1320 × 2880 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | ~465 ppi |
| Protection | Kunlun Glass 2 |
| Networks | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100, CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA / NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Camera | |
| Rear Camera | 50 MP (wide, f/1.7, PDAF, OIS) |
| 64 MP (periscope telephoto, OIS, 5× optical zoom) | |
| 50 MP (ultrawide, 120°, AF) | |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Front Camera | 50 MP (ultrawide, f/2.0, Dual Pixel PDAF) |
| Front Features | HDR, panorama |
| Front Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Hardware | |
| YOU | HarmonyOS 6.5 |
| Chipset | Kirin 9020 Pro (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Taishan Big + 3×2.5 GHz Taishan Mid + 4×1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Malecon 960 MP4 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| Battery | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6800 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Wired Charging | 120W fast wired (SCP, UFCS, PD, PPS, QC) |
| Reverse Wired | 10W |
| Wireless Charging | 60W wireless |
| Commons | |
| Sound | Stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC HD audio |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Colors | Black, White, Purple, Green |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









