Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
iPhone 16 Pro Max
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iPhone 16 Pro Max
View Offer
DISPLAY |
|
|---|---|
| Size: | 6.9 inches |
| Technology: | OLED |
| Refresh rate: | Variable 1-120Hz |
| Screen-to-body: | 89.75 % |
| Peak brightness: | 2000 cd/m2 (nit) |
| Features: | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass (Ceramic Shield), Ambient light sensor, Proximity sensor |
HARDWARE |
|
|---|---|
| System chip: | A18 Pro (3 nm) |
| GPU: | Yes |
| RAM: | 8GB |
| Internal storage: | 256GB, not expandable |
| Device type: | Smartphone |
| OS: | iOS |
BATTERY |
|
|---|---|
| Type: | Not user replaceable |
| Charging: | Fast charging, MagSafe wireless charging |
CAMERA |
|
|---|---|
| Rear: | Triple camera |
| Main camera: | 48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) |
| Second camera: | 12 MP (Telephoto, Sensor-shift OIS) |
| Specifications: | Optical zoom: 5.0x |
| Third camera: | 48 MP (Ultra-wide) |
| Video recording: | 3840×2160 (4K UHD) (60 fps), 1920×1080 (Full HD) (240 fps) |
| Features: | ProRes, Cinematic mode |
| Front: | 12 MP (Time-of-Flight (ToF)) |
| Video capture: | 3840×2160 (4K UHD) (60 fps) |
DESIGN |
|
|---|---|
| Materials: | Back: Glass; Frame: Titanium |
| Resistance: | Yes; IP68 |
| Biometrics: | 3D Face unlock |
| Keys: | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
CELLULAR |
|
|---|---|
| 5G: | 5G Ready |
| Data Speed: | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type: | eSIM |
MULTIMEDIA |
|
|---|---|
| Headphones: | No 3.5mm jack |
| Speakers: | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring: | Wireless screen share |
| Additional microphone(s): | for Noise cancellation |
CONNECTIVITY & FEATURES |
|
|---|---|
| Bluetooth: | 5.4 |
| Wi-Fi: | 802.11 a, b, g, n, ac, ax (Wi-Fi 6), Wi-Fi 6E, Wi-Fi 7; Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB: | Type-C (reversible), USB 3.2 |
| Features: | Charging |
| Location: | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
| Other: | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
| Hearing aid compatible: | M3, T4 |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









