Trending
- iPlay Nova 45K Review – High Puff Performance with a Futuristic Twist
- Vaporesso XROS 6 & XROS 6 Mini Review – The Evolution of Portable Vaping
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 Notebook Released: Up to 96GB of RAM and 75Wh battery available as options, AMD Gorgon Point platform
- The new iQOO 15T has officially announced its full-spec “performance trinity”: it adopts the LPDDR5X Ultra + UFS 4.1 combination.
- What Should I Do If My Phone is Getting Slower and Laggy?
- Xiaomi Speaker Pro 50W Speaker Review: Available on Banggood
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Shop
- Accessories
- Apple Watch X
Apple Watch X
Offers
-
Apple Watch X
View Offer
Apple Watch X Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | Watch X |
| Status | Comming soon |
| Release date | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 49 x 44 x 14.4 mm (1.93 x 1.73 x 0.57 in) |
| Weight | 61.3 g (2.15 oz) |
| Colors | Titanium |
| Body Material | Sapphire crystal front, ceramic/sapphire crystal back, titanium frame |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | IP6X certified 100m water resistant (WR100) 40m swimproof/diving (EN13319) MIL-STD 810H certified ECG certified (region dependent SW application; HW available on all models) |
| DISPLAY | |
| Size | 1.92 inches |
| Type | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 502 x 410 pixels |
| PPI | 338 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Sapphire crystal glass Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – USA, LATAM, Canada |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 39, 40, 41, 66 – International, China, HK 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 25, 26, 39, 40, 41, 66 – USA, LATAM, Canada |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | – |
| Front | – |
| HARDWARE | |
| YOU | watchOS 9.0 |
| Chipset | Apple S9 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| RAM | 1GB |
| Internal | 32GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | 542 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Wireless charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter, compass, SpO2, VO2max, temperature (body), temperature (water) Temperature sensing (0.01? accuracy) Depth gauge (±1m accuracy) Natural language commands and dictation (talking mode) Ultra Wideband (UWB) support |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| NFC | Yes |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









