Trending
- LYZRC N602 WiFi FPV RC Drone Review: Your Pocket-Sized Aerial Adventure
- FMS FCX18S RC Truck Review: Power, Precision, and Off-Road Adventure in One
- BlitzHome® CM7080 Espresso Coffee Machine Review: Your Gateway to Barista-Style Coffee at Home
- The 2026 World Cup Will Be the Biggest Test Yet for Official Betting Data
- The world’s first robot phone, Robot Phone, launched in the third quarter
- Xiaomi 17 Max smartphone is the first to feature a 8000mAh Jinshajiang battery. The official long video endurance test shows that it can last for over 33 hours.
- An Informational Overview of Sub‑Ohm Vape Tanks (Including Devices Like the Z MAX) at £19.99
- Hayati Pro Ultra Plus Shisha 30K Review at £9.99: A New Era for Shisha-Style Vaping
Leagoo M5 Edge
-
Processor
MTK6737 Quad Core 1.3GHz -
RAM
2GB -
Storage
16GB -
Display
5.0 inch, 1280 x 720 pixels screen -
Camera
8.0MP front camera + rear camera 13.0MP -
Operating System
Android 6.0
Offers
-
Leagoo M5 Edge $99.99
View Offer -
Leagoo M5 Edge $99.99
View Offer -
Leagoo M5 Edge
$99.99
View Offer -
Leagoo M5 Edge
View Offer -
Leagoo M5 Edge
View Offer
Leagoo M5 Edge 4G Smartphone 5.0 inch Android 6.0 MTK6737 Quad Core 1.3GHz 2GB RAM 16GB ROM 8.0MP Front Camera Fingerprint Scanner Metal Frame
Main Features:
● Display: 5.0 inch, 1280 x 720 pixels screen
● CPU: MTK6737 Quad Core 1.3GHz
● System: Android 6.0
● Camera: 8.0MP front camera + rear camera 13.0MP
● Sensor: Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor
● SIM Card: dual SIM dual standby, Standard SIM + Standard SIM
● Feature: GPS
● Bluetooth: 4.0
● Network:
GSM 850/900/1800/1900MHz
WCDMA 900/2100MHz
FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Leagoo M5 Edge |
Hardware
| CPU | MTK6737 Quad Core 1.3GHz |
| RAM | 2GB |
| ROM | 16GB |
| External Memory | TF card up to 128GB (not included) |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 5.0 inch |
| Screen resolution | 1280 x 720 (HD 720) |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 13.0MP |
| Front camera | 8.0MP |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz |
| SIM | Standard SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 6.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Standard SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calendar,Camera,Fingerprint recognition,FM,GPS,MP3,MP4,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 2000mAh |
| Battery Type | li-ion |
Dimensions and Weight
| Product size | 14.10 x 6.90 x 0.78 cm / 5.55 x 2.72 x 0.31 inches |
| Product weight | 0.2000 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









