Trending
- iQOO Pad6 Pro Tablet Released: 5th generation Snapdragon 8 supreme edition+4K gaming screen
- iQOO 15T smartphone Released: MediaTek 9500 Monster chip + 8000mAh battery
- Yesido EC29 25W Electric Coffee Grinder Review: Fresh Coffee Anytime, Anywhere
- MJX HYPER GO 16218 RC Car Review: High-Speed Thrills in Full Proportional Control
- GGIRC G101 RC Quadcopter Review at $39.99: Cutting-Edge Aerial Performance in a Foldable Design
- QCY N20 TWS Bluetooth V6.0 Earphones Review: High-Fidelity Sound Meets Smart Convenience
- NEXA FLEX 40000 VS IPLAY ENGINE 45000 Quick Comparison
- JNR Lila Kiss⁺ 46K+ Puffs Refillable Vape Kit Review: Redefining Long-Lasting Vaping
Leagoo M8 Pro
-
Processor
MTK6737 Quad Core 1.3GHz -
RAM
2GB -
Storage
16GB -
Display
5.7 inch hd screen -
Camera
8.0MP front camera + 13.0MP + 5.0MP back camera -
Operating System
Android 6.0
Offers
-
Leagoo M8 Pro Dual rear camera smartphone
$82.99
View Offer -
Leagoo M8 Pro Dual rear camera smartphone $82.99
View Offer -
Leagoo M8 Pro Dual rear camera smartphone $91
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Leagoo M8 Pro |
| Status | Coming soon |
Hardware
| CPU | MTK6737 Quad Core 1.3GHz |
| RAM | 2GB |
| ROM | 16GB |
Display
| Screen type | 2.5D Arc Corning Gorilla Glass 4 screen |
| Screen size | 5.7 inch |
| Screen resolution | 1280*720p |
Camera
| Camera type | Triple cameras |
| Back camera | 13.0MP + 5.0MP with flash light and AF |
| Front camera | 8.0MP front camera |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz TDD/TD-LTE: TD-LTE: B40 |
| SIM | Micro SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 6.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Micro SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3500mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.40 x 7.90 x 0.88 cm / 6.06 x 3.11 x 0.35 inches |
| Product weight | 0.2250 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









