Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
LeEco Le Pro3 Elite
-
Processor
Qualcomm Snapdragon 820 -
RAM
4GB -
Storage
32GB -
Display
5.5 inch FHD Screen -
Camera
16.0MP back+8MP Front -
Operating System
Android 6.0
Offers
-
LeEco Le Pro3 Elite Coupon Code: GB9% $405.05
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | LeEco Le Pro3 Elite |
| Status | In stock |
Hardware
| CPU | Qualcomm Snapdragon 820 |
| RAM | 4GB |
| ROM | 32GB |
| External Memory | Not Supported |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
Camera
| Camera type | Dual camera |
| Back camera | 16.0MP back |
| Front camera | 8MP Front |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz CDMA: CDMA BC0/BC1 |
| 3G | WCDMA 850/900/1900/2100MHz TD-SCDMA: TD-SCDMA B34/39 EVDO BC0/BC1 |
| 4G | FDD-LTE Band 1/3/7 TDD/TD-LTE: TD-LTE B38/B39/B40/41 |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 6.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | Bluetooth V4.2 |
| Sensor | Accelerometer,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | ,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,Gravity Sensing,MP3,MP4,People,Proximity Sensing,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4070mAh |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.14 x 7.39 x 0.75 cm / 5.96 x 2.91 x 0.3 inches |
| Product weight | 0.1739 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









