Trending
- Xiaomi 17 Max Smartphone Released: 8000mAh battery, 20-megapixel Leica main camera
- What is the best choice: hiring an in-house developer or outsourcing?
- The online gaming industry experiences significant growth during the lockdown
- Essential Guide to Wood Carving
- Mspy App offers a comprehensive and essential suite of parental control utilities
- What Should I Do if the Wireless Network Connection of the Notebook Fails? – A Step-by-Step Troubleshooting Guide
- Global Mobile Sports Betting statistics
- What is Virtual Gambling Industry: The Consequences Of A Total Lockdown
Lenovo Tab P13 Pro
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Lenovo Tab P13 Pro
View Offer
Lenovo Tab P13 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Lenovo |
| Model | Tab P13 Pro |
| Status | Coming soon |
| Released | 2022, August |
| BODY | |
| Dimensions | 264.3 x 171.4 x 6.9 mm |
| Weight | 485 g |
| Colors | Stormy Gray |
| Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water/Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 12.6 inches |
| Type | AMOLED, HDR10, Dolby Vision, 500 nits (typ) |
| Resolutions | 1600 x 2500 pixels |
| PPI | 389 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, (wide), AF 5 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 11000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Sensors | Accelerometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









