Trending
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
Motorola Edge 70
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Edge 70
View Offer
Motorola Edge 70 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 70 |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, October 29 |
| BODY | |
| Dimensions | 159.9 x 74.3 x 6 mm (6.30 x 2.93 x 0.24 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| Colors | Pantone: Gadget Gray, Lily Pad, Bronze Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM + eSIM – International Nano-SIM + Nano-SIM – China |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, PWM, HDR10+, 4500 nits (peak) |
| Resolutions | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 446 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 12mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@60fps, 1080p@120fps, Gyro-EIS |
| Front Dual | 50 MP, f/2.0, (wide), 0.64µm HDR 4K@30fps, 1080p@60fps, HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.8 GHz Cortex-720 & 4×2.4 GHz Cortex-720 & 3×1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 68W wired
15W wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos)
3.5mm Audio Jeck: No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect support |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, EDR |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB |
|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









